Chełmno panele fotowoltaiczne chełmno

multibank maly

fraza: słowo kluczowe:
Wtorek, 2024-03-19. Imieniny: Józef, Bogdan, Aleksandryna.
  •   Witam w Chełmińskim Serwisie Gospodarczym www.chelmno.oinfo.pl :: Dodaj Twoją Firmę !!!   •   Ogłoszenia PRACA - dam pracę, szukam pracy   •   TANIA SKUTECZNA REKLAMA :: firmy i instytucje   •   Witam w Chełmińskim Serwisie Gospodarczym www.chelmno.oinfo.pl :: Dodaj Twoją Firmę !!!   •   Ogłoszenia PRACA - dam pracę, szukam pracy   •   Serwis finansowy - kredyty, karty kredytowe, lokaty, fundusze inwestycyjne   •   TANIA SKUTECZNA REKLAMA :: firmy i instytucje   •   Witam w Chełmińskim Serwisie Gospodarczym www.chelmno.oinfo.pl :: Dodaj Twoją Firmę !!!   •   TANIA SKUTECZNA REKLAMA :: firmy i instytucje   •   Ogłoszenia PRACA - dam pracę, szukam pracy   •  
fotowoltaika chełmno
bankier sredni

linux

pompy ciepła mitsubishi nibe vaillant

pompy ciepła mitsubishi nibe vaillant




 

Kilka słów o ...Chełmno to miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim w dolinie Wisły, nad Wisłą i wpadającą do niej Frybą. W pobliżu most przez Wisłę na drodze międzynarodowej Cieszyn - Gdańsk.

Chełmno już od wczesnego średniowiecza było ważnym grodem. Pełniło funckję grodu kasztelańskiego. Krzyżacy to właśnie miasto wybrali w 1228 roku na stolicę ziemi chełmińskiej. W 1228 roku Konrad Mazowiecki sprowadził na Ziemię Chełmińską Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, który miał ochraniać granice państwa. 28 grudnia 1233 roku wielki mistrz krajowy Hermann von Salza i mistrz krajowy Hermann Balk wystawili dokument lokacyjny dla Chełmna, który jednocześnie dotyczył Torunia.

Przywilej chełmiński stanowiący swego rodzaju konstytucję, regulował wszystkie sfery życia społeczno - gospodarczego i politycznego miasta. Stwarzał dla mieszkańców doskonałe warunki do rozwoju i życia. Był fundamentem ich bogactwa, wspaniałego rozkwitu rzemiosła, handlu, architektury i sztuki, a także niezależności gospodarczej i sądowniczej. W 1457 roku Chełmno podstępnie zostało zajęte przez dowódcę czeskich wojsk zaciężnych będącego w służbie zakonu, Bernarda Szumborskiego, i dopiero w 1479 roku zostało przekazane władzom polskim.

W okresie wojen szwedzkich (1626-1629 i 1655 -1660) nastąpiło wyniszczenie tych ziem przez przemarsze wosk, nakładanie kontrybucji i przywleczone przez wojska zarazy ( 1/3 ludności zginęła). W XVIII wieku Chełmno podupadło.
W 1772 roku ziemie te weszły w skład państwa pruskiego Fryderyka II i poddane intensywnej germanizacji. Dopiero w styczniu 1920 roku zostały ponownie przyłączone do państwa Polskiego.

Dwudziestolecie międzywojenne nie było dla miasta pomyślne, z tutejszych ziem wycofała się znaczna część ludności pochodzenia niemieckiego i żydowskiego, było wśród nich wielu handlowców, kupców, przemysłowców, nauczycieli. Ich odejście wiązało się z odpłynięciem części kapitału jak również z potrzebą inwestycji, na które brakowało środków finansowych. W tym okresie nastąpił niewielki rozwój przestrzenny miasta. Założono sieć elektryczną, uporządkowano Park Słowackiego oraz urządzono przyległe do niego obiekty sportowe, niedaleko koszar utworzono planty.

Wojska niemieckie wkroczyły do Chełmna 5 grudnia 1939 r. Władze niemieckie natychmiast przystąpiły do akcji wyniszczania ludności polskiej i żydowskiej. Zburzono założoną w 1842 r. synagogę. W pobliskich Klamrach (4km od miasta) w czasie wojny wymordowano 2000 Polaków. Znaczna część ludności została pozbawiona majątków i warsztatów, w miejsce wysiedlonych pojawiali się sprowadzeni z Niemiec osadnicy. W tutejszych koszarach stacjonowało ok. 5000 żołnierzy Wehrmachtu.

Chełmno zostało wyzwolone spod niemieckiej okupacji 27 stycznia 1945 r., wojska II Frontu Białoruskiego zajęły miasto bez zadawania mu zniszczeń (pod względem zniszczeń wojna obeszła się z Chełmnem łagodnie). Po wojnie II Wojnie Światowej Chełmno rozwinęło się dopiero po roku 1960. W 1963 r. zbudowano most na Wiśle, co wpłynęło korzystnie na sytuację komunikacyjną Chełmna (istniejąca do lat 80 linia kolejowa nie spełniała roli arterii, na utworzenie z Chełmna węzła kolejowego nie pozwalało ukształtowanie terenu). Wybudowane w latach '70 bloki mieszkalne raczej miastu uroku nie dodały, w latach '80 z głównej ulicy miasta (Grudziądzkiej) utworzono deptak.

Chełmno to naturalne piękno miasta i jego okolic, bogata spuścizna historyczna w postaci średniowiecznego grodu, stwarza wielkie możliwości rozwoju przede wszystkim turystyki.  W 2005 roku ruszył współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego program rewitalizacji zabytków, który przyczynia się do ratowania chełmińskich murów obronnych, odnowy zapomnianych i popadających w ruinę kościołów franciszkańskiego i dominikańskiego. W tym samym roku Chełmno zostało wpisane na Listę Pomników Historii Prezydenta RP, co być może pozwoli wpisać Chełmińską starówkę na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Chełmno znalazło się również na liście miast należących do międzynarodowego projektu Szlak Europejskiego Gotyku Ceglanego. Od niedawna zaczęto promować miasto pod hasłem „Chełmno - miastem zakochanych”, skorzystano tutaj z faktu posiadania relikwii św. Walentego (relikwia umiejscowiona jest w jednym z ołtarzy kościoła farnego.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008, Chełmiński Serwis Gospodarczy, Wykonanie strony KMprojekt